رفتن به بالا

تلفن : 09120404586


نمونه ای از یک اگزست فن

در این مقاله توجه‌تان را به خواندن مطلبی در خصوص مزایای نصب اگزاست فن و برخی از مزایا و کاربردهای آن جلب می‌کنیم. بدون شک، نه شما، نه ما و نه هیچ کس دیگری دوست ندارد قارچ و کپک را در منزل خود ببیند؛ زیرا وجود این مواد مضر و خطرناک برای سلامت، باعث ابتلا به مشکلات تنفسی شدید می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکلات و آسیب‌ها، با نصب مناسب اگزاست فن در مناطق مرطوب، می‌توانید سطح رطوبت را کاهش داده و به پاک شدن قارچ و کپک از منزلتان کمک کنید.

 

دستگاه اگزاست فن

اگزاست فن

 

انواع اگزاست فن

 

اگزاست فن سه نوع اصلی دارند

 • کانالی: با استفاده از کانال‌کشی فویلی یا پی‌وی‌سی می‌توانید فن خود را در بیرون از منزل نصب کنید که تمامی رطوبت و دود و بخار زائد موجود در منزل را به بیرون می‌راند.
 • غیر کانالی: برخی از انواع اگزاست فن‌ها، رطوبت، دود و … را به‌طور مستقیم در حفره پشت‌بام می‌رانند. شما باید منوط به نوع ماده‌ای که می‌خواهید خارج کنید، مطمئن شوید که فضای کافی و مناسب برای بیرون راندن در داخل آن‌ها دارید؛ در غیر این صورت، رطوبت و گاز و بخار در بالا جمع خواهند شد و در آینده مشکلات بدتری ایجاد خواهند کرد.
 • درون‌خطی: درون‌خطی نوع دیگری از کانال‌کشی است که در آن فن بین هواکش حمام و هواکش دیوار بیرون قرار داده می‌شود و با استفاده از فویل یا پی‌وی‌سی آن‌ها را به هم متصل می‌کنند. این نوعدر مواردی که ارتفاع سقف می‌تواند مشکل‌ساز باشد یا می‌خواهید فن را درست در بالای دوش نصب کنید، یک گزینه عالی است. موتور آن درست در بالای محل مرطوب نصب نمی‌شود، بنابراین، خطر برق‌گرفتگی ندارد.

 

اگزاست فن

اگزاست فن

 

 

چگونه باید تشخیص دهید که نصب اگزاست فن ضروری است

 

هرگاه به وجود مشکلات زیر در منزل خود پی بردید، زمان نصب اگزاست فن فرا رسیده است:

 • ایجاد و رشد قارچ و کپک در مناطق مرطوب
 • مناطق مرطوب همواره نمدار باقی می‌مانند
 • بو (توالت)
 • وجود بو در آشپزخانه (معمولاً این نوع اگزاست فن را هود محدوده‌ای (range hood) می‌نامند

و زمانی که کانال‌کشی شود، بهترین عملکرد را دارد).

 • جابجا شدن گرما از یک اتاق به اتاق دیگر

 

اگزاست فن لولایی

اگزاست فن لولایی

 

اگزاست فن ترکیبی

 

آیا می‌دانستید که می‌توانید تجهیزاتی ترکیبی داشته باشید که هم چراغ دارد، هم گرمایش و هم فن؟ این تجهیزات برای حمام‌های سرد بسیار مناسب‌اند.

 • انتخاب ۲ یا ۴ لامپ حرارتی
 • کانالی و غیر کانالی
 • کنترل از راه دور اختیاری برای منازل دارای دسترسی محدود

فاکتورهایی که باید برای تجهیزات ترکیبی حمام در نظر بگیرید:

بسته به مدل، این نوع فن‌ها حداقل به ۲۵۰ تا mm 300 فضا در سقف نیاز دارند.

کانالی یا غیر کانالی؟ (تفاوت بین تهویه به بیرون یا مستقیم در حفره پشت‌بام).

 

نکاتی در مورد  دستگاه اگزاست فن

 

امروزه می‌توانیم دستگاه اگزاست فن را به دلیل توانایی برای کشاندن هوا به بیرون از ساختمان به‌طوری مؤثر و کارآمد، دستگاهی بدانیم که بیش از سایر تجهیزات HVAC در تأسیسات و ساختمان‌های تجاری و صنعتی در سرتاسر دنیا به کار می‌رود؛ بنابراین، هوایی تازه برای ورود به فضای داخل ساختمان فراهم می‌کند. ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، مدارس، انبارها، کارخانه‌های تولیدی، کارگاه‌های ریخته گری، نانوایی‌ها، کارگاه‌های رنگ، کارگاه‌های فنی، فروشگاه‌های خودرو، پارکینگ‌ها، گاراژها یا آشپزخانه‌های تجاری، همگی از نوعی سیستم تهویه استفاده می‌کنند.

 

چند دستگاه اگزاست فن

چند دستگاه اگزاست فن

 

انواع اگزاست فن به کار رفته در ساختمان‌های مختلف

 

در تمامی این ساختمان‌ها، معمولاً از یک یا هر دو نوع اگزاست فن زیر که برای جابجایی هوا استفاده می‌شوند، وجود دارند:

 1. اگزاست فن دیواری یا اگزاست فن دیواری چندگانه در روی دیوار و مقابل درب‌های باز و برای فراهم کردن گردش هوای مناسب استفاده می‌شوند.
 2. اگزاست فن دیواری در خروجی پشت‌بام ساختمان نصب می‌شوند که معمولاً برای قرارگیری بهتر در جایگاه خود، برایشان از سقف کاذب استفاده می‌شود.

چه از اگزاست فن دیواری استفاده شود یا از اگزاست فن پست بامی، این تجهیزات برای یک هدف، یعنی خارج کردن هوای مانده، گرم، مرطوب، سنگین، خطرناک یا خشک از ساختمان استفاده می‌شوند. هنگامی که تهویه ساختمان به‌درستی انجام شود، طراحی سیستم HVAC ساختمان امکان وارد شدن هوای تازه به میزان یکسان با هوای خارج شده را از طریق کرکره‌های دیوار، دمپرها یا فن هوای جبرانی یا غیره به فضای داخل ساختمان فراهم خواهد کرد.

 

چند دستگاه اگزاست فن

چند دستگاه اگزاست فن

 

اگزاست فن‌های حمام

 

یکی دیگر از قسمت‌هایی که در اکثر، اگر نه همه، این ساختمان‌ها وجود دارد، اتاق‌های استراحت یا سرویس‌های بهداشتی هستند. اگزاست فن حمام یکی از قسمت‌های مهم بهداشتی هر ساختمان است. این تجهیزات، علاوه بر بیرون راندن بوهای نامطبوع، رطوبت را در حمام‌ها، سونا یا اتاق‌های بخار کاهش می‌دهند. وجود رطوبت در این محیط‌ها می‌تواند باعث رشد و پرورش قارچ و کپک شوند که امروزه جزو خطرات اصلی برای سلامت افراد به شمار می‌روند.

 

اگزاست فن‌های کابینتی

 

هنگامی که نوبت به وجود بوهای نامطبوع، گردوغبار یا رطوبت در میان کابینت‌های الکترونیکی یا سایر انواع کانتینرهای ذخیره‌سازی می‌رسد، استفاده از یک اگزاست فن کابینتی یا فن تهویه کابینتی در دیواره یا سقف آن می‌تواند ابزار مفیدی برای سالم ماندن و افزایش عمر قطعات برقی یا دور نگه داشتن رطوبت از آن قسمت است که از ایجاد قارچ و کپک جلوگیری کند.

 

یکی از مدلهای اگزاست فن

اگزاست فن

 

گرمایش یا سرمایش محیط‌های مختلف

 

گرم کردن یا سرد کردن انبار، کارگاه یا سایر تأسیسات ساختمانی یک چالش جدی است. آیا می‌دانید با هر فوت بالا رفتن در فضای ساختمان درجه حرارت بین ۰٫۵ تا ۱ درجه افزایش می‌یابد؟ اگر یک سقف به ارتفاع ۲۰ فوت داشته باشید، بدان معناست که بین کف اتاق و سقف ۱۰ تا ۲۰ درجه اختلاف دما وجود  خواهد داشت. در طول فصل گرم تابستان، هوای گرم به بالاترین نقطه می‌رود و در طول فصل پاییز یا زمستان، هوای سرد در پایین‌ترین نقطه یا کف اتاق خواهد ماند.

 

اگزاست فن

اگزاست فن

 

مشکل در گرمایش یا سرمایش ساختمان و نحوه مقابله با آن

 

هنگامی که می‌خواهید فضای داخل ساختمان را گرم کنید، مشکل اینجاست که هوای گرم می‌خواهد در سطح سقف برود و کارکنانتان را در هوای سرد باقی بگذارد. در مقابل، وقتی می‌خواهید فضا را با استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع خنک کنید، این هوای خنک معمولاً با هوای گرم در سقف برخورد می‌کند که اثر فرآیندهای خنک‌سازی را خنثی می‌کند. این اثر به نام لایه‌بندی حرارتی مشهور است. روش مفید برای مقابله با این مشکل، استفاده از اگزاست فن یا فن‌های تهویه است. لایه‌بندی حرارتی را می‌توان با استفاده از ترکیبی از اگزاست فن ، فن‌های هوای ورودی و فن‌های گردش هوا تکمیل کرد. با جابجا کردن هوا، در کف اتاق و سقف، می‌توانید گرمایش و سرمایش ساختمان را به نحوی مؤثر و انرژی کارآمد انجام دهید.

 

شرکت طاها فن

 

شرکت طاها فن تولید کننده برجسته انواع تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع در کشور، در این مقاله
اطلاعاتی را در مورد یکی از تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع به نام اگزاست فن فراهم کرده است
و امیدوار است برای کاربران خود مفید باشد.اگر در مورد محصولات ما سوالاتی داشتید، یا قصد سفارش محصول
دارید، می‌توانید با استفاده از بخش تماس با ما با کارشناسان ما تماس بگیرید و با آنها مشورت کنید.

 

 

شرکت طاها فن

شرکت طاها فن

 

لینک مقاله منبع:

https://www.industrialfansdirect.com/collections/commercial-and-industrial-exhaust-fans

 

 

 

 

 

Call Now Buttonتماس بگیرید