رفتن به بالا

تلفن : 09120404586


تصویری از فن آکسیال و فن سانتریفیوژ

فن آکسیال یکی از انواع هواکش است که هوا در آن وادار می‌شود به صورت موازی با محوری که پره‌های فن حول آن می‌چرخند، جابجا شود. در اکثر هواکش‌های خانگی داخلی از پروانه آکسیال استفاده می‌شود که برخی از مدل‌های فن آکسیال برای استفاده در حمام‌ها، توالت‌ها و اتاق‌های کوچکی که برای عبور هوا باید مستقیماً از میان دیوار کانال کشی شود یا در میان پنجره نصب شود، گزینه‌ای عالی هستند. شرکت طاها فن تولیدکننده انواع فن آکسیال ، فن سانتریفیوژ  و سایر انواع هواکش صنعتی در این مقاله توضیحاتی در مورد فن آکسیال و فن سانتریفیوژ برایتان فراهم کرده است که می‌توانید بخوانید.

 

اجزای فن سانتریفیوژ

اجزای فن سانتریفیوژ

 

فن آکسیال در چه جاهایی مناسب نیست؟

 

استفاده از فن آکسیال برای قسمت‌هایی که به کانال کشی طولانی نیاز دارند، گزینه مناسبی نیست. کانال کشی بیش از ۵ متر می‌تواند توانایی آن‌ها برای خروج هوا را مختل کند، زیرا هر چه این کانال طولانی‌تر باشد، فشار هوای بیشتری در آن وجود خواهد داشت. هنگامی که می‌خواهید از فن آکسیال استفاده کنید، باید تا جایی که امکان دارد کانال را خم نکنید، زیرا این کار نیز باعث افزایش فشار هوای موجود در سیستم کانال کشی خواهد شد. در چنین وضعیت‌هایی، توصیه می‌کنیم که از فن سانتریفیوژ استفاده کنید.

 

هواکش‌ آکسیال صنعتی

فن آکسیال

 

عملکرد فن سانتریفیوژ

 

فن سانتریفیوژ هوای محیط را در زاویه‌ای راست نسبت به ورودی فن خارج می‌کند و با انحراف و استفاده از نیروی گریز از مرکز آن را به سمت بیرون و به‌سوی خروجی می‌چرخاند. پروانه‌های این فن می‌چرخند که باعث می‌شود هوا در نزدیکی محور به فن وارد شود و به صورت عمودی از محور به طرف شکاف موجود در قاب فن حرکت کند.

فن سانتریفیوژ برای یک حجم هوای معین، فشار بیشتری را ایجاد می‌کند و در مکان‌هایی استفاده می‌شود که به کانال‌های هوای با طول بیش از ۵ متر نیاز دارند. درواقع، کارآمدی آن‌ها به‌گونه‌ای است که برخی از انواع فن سانتریفیوژ را می‌توان در سیستم‌های کانال کشی تا حد ۵۰ متر نیز استفاده کرد.

 

فن سانتریفیوژ در مقابل فن آکسیال

فن سانتریفیوژ و فن آکسیال

 

انواع فن سانتریفیوژ

 

فن سانتریفیوژ دو نوع اصلی دارد: فن بین کانالی یا فن دیواری. فن سانتریفیوژ دیواری مانند یک فن آکسیال استاندارد است. از آنجایی که گریل جلویی و قاب فن، پروانه را در پشت خود مخفی می‌کنند، به‌سختی می‌توان بین این دو تمایز قائل شد؛ اما معمولاً اختلاف قیمتشان باعث تمایز می‌شود: فن سانتریفیوژ دیواری معمولاً از فن آکسیال گران‌تر است.

 

تصویری از یک فن آکسیال

فن آکسیال

 

استفاده از این هواکش‌ها

 

در بیشتر وقت‌ها، فن آکسیال در اتاق‌هایی استفاده می‌شود که دیوار خارجی ندارند. در این اتاق‌ها هیچ پنجره یا سیستم تهویه طبیعی وجود ندارد و معمولاً در چنین وضعیت‌هایی یک سیستم کانال کشی طولانی استفاده می‌شود تا هوا به خارج از ساختمان منتقل شود. رایج‌ترین مشکل در زمانی که هوا به درستی از این اتاق‌ها خارج نمی‌شود، زمانی رخ می‌دهد که در این اتاق‌ها از فن آکسیال استفاده شود. بدیهی است که این نوع فن برای استفاده در چنین اتاق‌هایی طراحی نشده است.

هواکش‌های درون‌خطی اگزاست، همان طور که از نامشان پیداست، در طول سیستم کانال کشی استفاده می‌شوند؛ بنابراین، با نوع دیواری به‌طور کامل تفاوت دارند، اما مهم‌تر از همه در اتاق‌هایی که هوا را از آن خارج می‌کنند، نصب نمی‌شوند. کانال کشی از یک سمت فن تا گریل سقف در محل استخراج و از سمت استخراج فن تا گریل بیرونی ادامه خواهد داشت. فن‌های درون‌خطی برای استفاده در بالای حمام‌ها یا آشپزخانه‌ها یا در جاهایی که به نیروی بیشتری برای استخراج نیاز است، گزینه‌ای عالی هستند.

 

فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ

 

شرکت طاها فن

 

شرکت طاها فن تولید کننده برجسته انواع تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع در کشور، در این مقاله
اطلاعاتی را در مورد دو مورد از تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع به نام فن سانتریفیوژ و فن آکسیال
فراهم کرده است و امیدوار است برای کاربران خود مفید باشد. ادامه این مقاله را در قسمت‌های دیگر بخوانید.
اگر در مورد محصولات ما سوالاتی داشتید، یا قصد سفارش محصول دارید، می‌توانید با استفاده از بخش
تماس با ما با کارشناسان ما تماس بگیرید و با آنها مشورت کنید.

 

شرکت طاها فن

شرکت طاها فن

 

لینک مقاله منبع:

http://ezinearticles.com/?Should-You-Install-an-Axial-Fan-or-a-Centrifugal-Fan?&id=6540694

 

Call Now Buttonتماس بگیرید