رفتن به بالا

تلفن : 09124220261


دمنده های صنعتی فشار قوی

دمنده صنعتی دمنده‌ای است که کاربرد اصلی آن تأمین جریان هنگفت هوا یا گاز برای فرآیندهای متعدد در صنایع است. دمنده صنعتی نوعی هواکش الکتریکی است که چند چرخ و پره دارد که جریان هوا یا گاز را از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر با مشخصات معین می‌راند.

 

کاربردهای دمنده صنعتی

 

دمنده صنعتی کاربردهای متعددی دارد که مواردی مانند احتراق، تهویه، هوادهی، حمل‌ونقل ذرات، خروج هوا، سرمایش، پاک‌سازی هوا و خشک سازی برخی از آن‌ها هستند. تقریباً تمامی فرآیندهای صنعتی مانند کشاورزی، شیمیایی، پزشکی، نفت و گاز، خودروسازی، فرآوری مواد غذایی، معدن‌کاوی و ساخت‌وساز برای اهداف خود از نوعی دمنده صنعتی استفاده می‌کنند. بر اساس کاربرد و شرایط محیط استفاده، انواع مختلفی از دمنده صنعتی در بازار وجود دارند. دمنده‌ای که خریده می‌شود، باید قابل‌اطمینان باشد که بدون ایجاد هیچ مشکلی برای مدتی طولانی کار کند و سروصدای زیادی ایجاد نکند.

 

نمونه ای از دمنده صنعتی فشار متوسط

دمنده صنعتی فشار متوسط

 

طبقه‌بندی دمنده صنعتی – دمنده سانتریفیوژی

 

دمنده صنعتی بر اساس جهت جریان هوا به دو نوع دمنده‌های سانتریفیوژی و دمنده‌های آکسیال تقسیم می‌شوند. دمنده سانتریفیوژی از نیروی گریز از مرکز که یک صفحه در حال چرخش ایجاد می‌کند، استفاده می‌کند که پره‌های آن نسبت به صفحه‌ای که پره‌ها را می‌چرخاند، در یک زاویه راست قرار دارند. این پره‌ها، ابتدا برای جابجایی هوا به صورت شعاعی به طرف خارج و سپس به صورت مماس و به دور از لبه‌های پره با استفاده از عمل سانتریفیوژی، از یک پروانه چرخان استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید
نکاتی در مورد دستگاه مکنده صنعتی

 

تصویری از یک دمنده سانتریفیوژی

دمنده سانتریفیوژی

 

با رسیدن هوا به انتهای پره، سرعت افزایش می‌یابد و سپس به فشار تبدیل می‌شود. این فن‌ها می‌توانند فشار بالایی ایجاد کنند که آن‌ها را برای استفاده در شرایط عملیاتی سخت مانند سیستم‌های دارای حرارت بالا، جریان‌های هوای مرطوب یا کثیف و نگهداری مواد مناسب می‌کند. این نوع دمنده صنعتی حجم هوای بسیار زیاد با لرزش بسیار کم در یک فضای محدود ایجاد می‌کند. دمنده‌های سانتریفیوژی معمولاً در فن بویلر، دمنده‌های احتراق برای کوره، دستگاه نورد، دستگاه جمع‌آوری گردوغبار، فیلتر کیسه‌ای، دمنده مکشی، دمنده اگزاست استفاده می‌شوند.

 

نمونه ای از یک دمنده سانتریفیوژی

دمنده سانتریفیوژی

 

دمنده آکسیال

 

دمنده آکسیال نوعی دمنده صنعتی است که برای جابجایی هوا یا گاز، چرخاندن یک توپی مرکزی با پره‌هایی که از قطر بیرونی آن به صورت شعاعی کشیده شده‌اند، از نیروهای محوری استفاده می‌کند. مایع به صورت موازی با محور چرخ فن یا محور چرخش حرکت می‌کند. هوا به وسیله بالابر آئرودینامیکی که پره‌های فن ایجاد می‌کنند و به پروانه یا بال هواپیما شبیه است، تحت فشار قرار می‌گیرد. این نوع دمنده‌ها جریان هوای بالا در فشارهای کم ایجاد می‌کنند. این انواع دمنده صنعتی ارزان، فشرده و سبک هستند. آن‌ها نسبت به دمنده‌های سانتریفیوژی جرم چرخشی کمتری دارند و از انواع فن سانتریفیوژ با ظرفیت قابل‌مقایسه، فشرده‌تر هستند.

بیشتر بدانید
سیستم گردگیر صنعتی و مزایای استفاده از آن

 

نمونه ای از دمنده ها

یکی از انواع دمنده ها

 

این دمنده‌ها کارآمدی بسیار بالایی دارند و در بیشتر وقت‌ها برای تهویه از پشت‌بام استفاده می‌شوند. دمنده آکسیال برای کاربردهای بیرون راندن هوا یا سرمایش با مقاومت سیستمی بسیار پایین مانند جابجایی هوا از یک فضا به فضای دیگر، سرمایش تبریدی در یخچال استفاده می‌شوند. آن‌ها در اکثر موارد برای بیرون راندن هوای تهویه شده یا تأمین هوای تازه، کاربردهای جریان هوای یک جهتی یا برگشت‌پذیر، بیرون راندن  هوا در جاهایی که اندازه ذراتشان کوچک است، مانند جریان‌های گردوغبار، دود و بخار استفاده می‌شوند.

 

نکته پایانی

 

پیش از تصمیم‌گیری برای خرید دمنده صنعتی بهتر است با انواع مختلف آن‌ها آشنا شوید، زیرا برای این منظور فاکتورهای متعددی مانند سرعت فن، فشار هوا و شدت آن را باید در نظر بگیرید.

 

یکی از انواع دمنده ها

یکی از انواع دمنده ها

 

شرکت طاها فن

 

شرکت طاها فن تولید کننده برجسته انواع تجهیزات صنعتی مهم در کشور، در این مقاله اطلاعاتی را
در مورد یکی از تجهیزات صنعتی مهم  به نام  دستگاه دمنده صنعتی فراهم کرده است و امیدوار
است برای کاربران خود مفید باشد. اگر در مورد محصولات ما سوالاتی داشتید، یا قصد سفارش محصول دارید،
می‌توانید با استفاده از بخش تماس با ما با کارشناسان ما تماس بگیرید و با آنها مشورت کنید.

بیشتر بدانید
آشنایی با برخی از مشخصات هواکش صنعتی

 

شرکت طاها فن

شرکت طاها فن

 

لینک مقاله منبع:

https://www.gajsupply.com/blog/what-is-an-industrial-blower/

 

تماس بگیرید